Ezt írja ki a 3rd World Farmer nevű ingyenes szimulátor, ha elveszítjük a játékot. A dán IT University hallgatói által tervezett netes játékban harmadik világbeli farmerként próbálhatjuk ki magunkat, megtapasztalva, milyen lehet a fejlődő országokban pár dolcsiból földművelőként túlélni. Járványok, polgárháború vagy a világpiac alakulása mind hozzájárulhatnak a gyors véghez. Egyébként viszont baromi élvezetes.
Nagyjából egy és fél órája próbálok rájönni a 3rd World Farmerben, hogy hogyan tudnék több, több és még több pénzt szerezni. Pedig az alapok meglennének: növényeket kell ültetni, állatokat tenyészteni, infrastruktúrát építeni, aztán várni, hogy dőljön a lóvé. Pont mint az összes többi stratégiai játékban. Csak ez itt nem működik.
Ültet, vár, arat, siker
A játék 4 emberrel kezdődik (apa, anya és két gyerekük) és egy viskóval a pusztában. A kezdőtőke ötven dolcsi. Ebből kell aztán befektetni, élni és fejleszteni. Ha minden jól megy, akkor minden állat túléli az évet és a termést is sikerül betakarítani. Sok bevétel semmiképp nem lesz, hisz ennyiből 2 tyúk vagy 2 tábla mogyoróültetvény jön csak ki. A többi dolog nem csak drágább, de több minden kell hozzájuk: istálló, kút, pajta. Persze a gyerekeknek sincs iskola, nekik is dolgozniuk kell. Pont mint a valóságban:
Gyermekmunkások aránya a világ országaiban az összes gyerekhez mérten: a narancssárga több mint 20%, a piros több mint 30%, a fekete pedig az összes gyerek több mint 40%-át (!) jelenti // forrás: wikimedia
Helló, világ!
Ez nem a számítógépes játékokban megszokott idealizált világ, ahol minden sorsszerűen jóra fordul és ahol minden változó mindig ismert, itt nagyon sok múlik a szerencsén. Ahogy pörgetjük a köröket, mindig van valami: elpusztulnak az állatok, az éhező szomszédok ellopják a szerszámokat, a világpiac miatt esik a termény ára, járványok tizedelnek, véres polgárháborúk törnek ki, gerillák törnek az életedre. Ez sem tér el a valóságtól:
Jelenleg is fennálló fegyveres konfliktusok a világban: a narancssárga 100 és 1000 közötti hallottal, a piros 1000 és 10 000 közötti halottal, a sötétvörös pedig 10 000 feletti halottal járó konfliktust jelöl 2014-15-ben. // forrás: wikimedia
A túlélésen kívül pedig minden luxus. Ha iskolába mennek a gyerekek, akkor nem hogy nem tudnak dolgozni (100%-ról 25%-ra csökken a munkabírásuk a játékban), de még fizetni is kell érte. Tanulás nélkül viszont nincs előrelépés. Néha felkínálkoznak pénzkereseti lehetőségek, ezek viszont mindig problémásak: heroinültetvény, vegyi hulladék lerakodó, katonai barakk vagy kamu bennszülött táncos a nyugati turistáknak. Ha nem érdekel nagyon a család, elmehetsz szerencsét próbálni a városba.
Másodkézből tapasztalni meg
Az egész játék viszont éppen ezekért baromi élvezetes. Soha nem tudhatod, mi fog történni, mivel fog szívatni a sors, mik azok a lehetőségek, amikkel a legjobban kijátszhatnád a kártyáid. Minden képlékeny és minden azon múlik, hogy megfelelően fel voltál-e készülve a következő szerencsétlenségre.
Végül sikerült sikert aratnom (kacsintás), amivel aztán felvirágoztattam a régiót: lett kórház, iskola, meg lefizetett politikus is
Ami viszont nem lehet élvezetes, az az ebben való élet. A világon jelenleg 168 millió gyermekmunkás dolgozik, a legnagyobb fegyveres konfliktusokban csak idén már több tízezren vesztették életüket, néhány országban pedig a lakosság több mint fele a nemzetközi szegénységi küszöb (ami pusztán napi 1.25 dollárt, azaz 350 forintot jelent) alatt él. A 3rd World Farmerrel pedig egy kicsit mi is jobban közelebb kerülhetünk annak megértéséhez, hogy min mennek keresztül ezek az emberek, csak azért, mert rossz helyre születtek.
A játék készítői az oldalukon megjelöltek néhány segélyszervezetet, akiknek lehet adományozni, ha tenni szeretnénk valamit. Az ADRA is köztük van (akik egyébként a Hand Szövetség tagjai), mi is tőlük kaptuk a játék linkjét, amiért ezúton is köszi!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.