Magyarország évek óta nagyon rosszul teljesít a korrupciókutatásokon, sajnos nem csak a skandináv államokhoz mérten, de regionálisan is. A helyzet azonban nem menthetetlen, a kultúránkba beágyazódott mutyiszellemiséget viszont nehéz kiirtani. Sokan azt gondolják, hogy az egész probléma csak a politikára korlátozódik, pedig az mindenhol megjelenik a mindennapjainkban. A Transparency International és az Átlátszó most szövetkezett a Telenorral, hogy ezen változtassanak.
A hét második felében tartották a Bánkitó fesztivált, ahova a sok-sok egyéb civil mellett a Transparency, az Átlátszó és a Telenor is leköltözött, hogy a korrupcióról és a mutyizásról okítsák a fesztiválozókat. A Mutyimentes Övezetnek keresztelt helyszínen tartottak előadásokat, kvízeket, volt filmvetítés és a Telenor lehozta az átlátszó labirintusát is.
Sajnos a korrupcióellenes akciózásnak mindig van aktualitása, ahogy ezt Martin József Péter, a Transparency ügyvezető igazgatója a helyszínen megjegyezte. A szervezet Korrupció Érzékelési Indexén tavaly például a 175 vizsgált ország közül a 47. helyet sikerült megszereznünk a rangsorolásban, így a közép- és kelet-európai mezőnyben Észtország, Lengyelország, Litvánia és Szlovénia mellett most már Lettország is lehagyott minket, az uniós országok közül pedig 28-ból a 21. helyet szereztük csak meg.
A Korrupció Érzékelési Index viszont csak a "közhivatallal személyes haszonszerzés céljából való visszaélőket" vizsgálja, pedig a mutyizás - ahogy a játékokból lent kiderült - mindenhol ott van, a piacon, a suliban és a buszon is. Martin szerint az oktatás és a tudatformálás az egyik legfontosabb eszköz, amivel tenni lehet ez ellen, ehhez pedig a fiatalokat kell érzékenyíteni a különböző korrupciós esetekkel szemben, hogy ne tekintsék természetesnek azokat.
A helyszín egyik leglátogatottabb része az egyik ilyen nevelési célzatú játék volt, az átlátszó labirintus, ahova a 35 fokos hőségben is nagyon sokan elzarándokoltak, hogy végigmenjenek a korrupció útvesztőin. A labirintus érdekessége, hogy nevéhez hűen teljesen átlátszó az egész, a kijutás viszont így sem könnyebb, csak az irány van meg. A bolyongás azonban nem össze-vissza történik, a fonal a Telenor falra akasztott tabletei, amiken korrupcióval kapcsolatos kérdésekre kell választ adni: ha helyes a megfejtés, a nyíl a helyes irányt mutatja, ha nem, rossz felé visz.
Persze a kérdések nem annyira nehezek, inkább
abba rossz belegondolni, hogy a legtöbb ember soha nem jutna ki, ha őszintén válaszolna rájuk.
Elég kevés ember van, aki mindenáron számlát kérne minden árustól vagy szolgáltatótól, aki ne segítene az unokatestvérének állást találni a cégnél, ahol dolgozik vagy ne fogadna el egy szép tollat egy üzleti vacsora után. Pedig ez is korrupció, sőt, az is, ha egy ezresért előrébb állhatunk az okmányirodában a sorban, és ezek azok a kis dolgok, amik aztán az ezer mutyi országává teszik Magyarországot.
A labirintus mellett sok más vicces program volt a különböző korrupciós formákról, a programfüzetben a mindenki által szabadon meginterjúvolható titokzatos pártelnökként leírt politikusról például a helyszínen kiderült, hogy Kovács Gergely a Magyar Kétfarkú Kutyapárttól, aki jól hozta a szokásos formáját. A másik ilyen geg az ingyenes politikusfröccs volt, amiben bor nem volt, mert azt kilopták. A viccen kicsit rontott, hogy a nagy melegben a szódavíz is elég jól esett, az adók ellopása viszont soha nem egészségmegőrző, bár az ember inkább ideggörcsöt kap miatta mint napszúrást.
Az átlátszósok emellett egy oknyomozós játékkal is készültek, aminél egy, a Bánki-tóra tervezett légpárnás kaszinó beruházási terve körül kellett vizsgálódni az induló játékosoknak, oligarchákkal, korrupt helyi médiával és közérdekű adatigénylésekkel (RIP) megspékelve. A szervezők persze komolyabb programokat is beszúrtak, volt kerekasztal-beszélgetés szakértőkkel és levetítették az Edward Snowdenről szóló dokufilmet is.
Végezetül álljon itt a Szabó Benedek és a Galaxisok A teljesség felé című száma, ami nem annyira kapcsolódik a korrupcióhoz, de a Bánkitó egyik legjobb koncertjének egyik legjobb száma volt (és amúgy is szeretjük).
Ha többet akarsz megtudni a korrupcióról és annak magyarországi helyzetéről, nézz el a Transparency International hazai oldalára. Ha az éppen nagyon aktuális oknyomozó riportok érdekelnek, akkor az Átlátszó oldalát csekkold, ha pedig azt akarod megtudni, hogy milyen a tisztességes vállalati magatartás, a Telenor oldalán egyebek mellett tájékozódhatsz erről is.
A képeket köszönjük az Átlátszónak!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.