2013-ban több mint 11 ezer regisztrált hajléktalan volt Magyarországon. Ez a szám azonban főleg a hajléktalanszállókon élőket takarja, a teljes, valós szám sokak szerint megbecsülhetetlen. Bár a hajléktalanlétben rengeteg, egymástól markánsan különböző helyzetben lévő ember osztozik, az a legtöbbjükben közös, hogy sokkal rosszabb egészségügyi állapotban vannak, mint az állandó lakóhellyel rendelkezők.
Bár a hajléktalan embereket elszállásoló intézmények tudnak olyan nyomtatványokat biztosítani a náluk lakó hajléktalanoknak, amelyekkel fél évig ingyenes egészségügyi ellátásban részesülhetnek, a probléma ezzel korántsem oldódik meg.
Egyrészt hajléktalan pácienseket több szempontból is problémás kezelni. Nincs megfelelő személyzet rájuk, az orvosoknak kevés a tapasztalatuk, emiatt pedig sokszor már a szükséges kezelés megkezdése is nehézségekbe ütközik. Másrészt egy hajléktalan ember életmódjából adódóan többfajta betegséget is hordozhat egyszerre, ezek a betegségek pedig lassabban is gyógyulnak az alultápláltság és más, hiányos állapotok miatt.
"Felírhatom nekik a receptet, elmondhatom, hogy hogyan kezeljék magukat otthon is, de szinte biztos, hogy nem fogják tudni kiváltani és nem tudják megteremteni a megfelelő körülményeket a gyógyulásához" - mondja Dr. Nagy Zsuzsanna szemészorvos. Szerinte az egészségügyi helyzet nagyban függ a szociális helyzettől.
"A szakrendelésekre nagyon kevés hajléktalan ember jut be. Alig találkozom velük az SZTK-ban. Talán már az ajtón sem jutnak be."
Pedig a legtöbben küzdenek valamilyen betegséggel. Nagy Zsuzsanna a Város Mindenkié Csoport által szervezett eseményeken segített adományozott szemüvegek kiosztásában, ahol a szemvizsgálatkor minden páciens említett valamilyen komolyabb egészségügyi problémát.
Ennek ellenére egy régebbi tanulmány szerint a hajléktalan emberek szinte semmivel sem minősítették rosszabbnak saját egészségüket, mint lakással rendelkező társaik. Ez azonban a jövőkép- és önbecsülés-nélküliségére is visszavezethető, ami miatt úgy gondolják, hogy rajtuk már úgysem segíthet senki.
A tanulmány 350 fővárosi hajléktalan egészségügyi állapotát vetette össze egy 1000 fős kontrollcsoportéval. A hajléktalan emberek között magasabb a szívinfarktus aránya, a köhögéses és a fulladásos panaszok kétszer- háromszor, a TBC pedig tízszer olyan gyakori. Ha a fővárosra szorítkozunk, újabban a hepatisis C vírussal fertőzöttek száma is megnőtt, ami a Kékpont tűcsereközpont megszüntetésére vezethető vissza.
Élet egy hajléktalanszállóban
Utóbbi adatot a férfi hajléktalanok ellátására szakosodott Oltalom Kórház mérései is megerősítették. Az általuk szűrt emberek közül minden kilencedik hajléktalan embernél találtak fertőző TBC megbetegedést. A TBC kialakulásának egyik felelősét, az alkoholproblémát is rendkívül súlyosnak ítélte meg a kórház. 928 vizsgálatból több mint az esetek felénél találtak súlyos alkohol-betegségre utaló jeleket, és mindössze csak öt fő volt, aki szinte egyáltalán nem fogyasztott alkoholt. Az alkohol mellett azonban egyre súlyosabb probléma a drog is, főleg a fiatal korosztályban.
„Az alkohol húsz év alatt nem pusztít annyit, mint a drog 2-3 év alatt.”
Mondta nekünk Kürthy Erika, az Oltalom Egyesület főnővére. A drogok között pedig egyre elterjedtebb a herbál, ami elképesztő pusztításokat képes végezni az agyban, ráadásul a hosszútávú hatásai teljesen ismeretlenek. A droggal küzdő betegek helyzetén az is ront, hogy nagyon rövid ideig vannak csak kezelés alatt, utána továbbállnak, mert hiányzik nekik a szer.
Teszik ezt annak ellenére, hogy az Egyesület biztosítja számukra a szükséges gyógyszereket, bő étkeztetést és ruházkodást nyújt nekik.
Nemcsak a herbálfogyasztás egy újabb jelenség a hajléktalan ellátásban, hanem erősen növekedő tendenciát mutat a pszichiátriai betegek jelenléte is. Kürthy szerint ez azonban már rég nem a lipótmezei elmegyógyintézet bezárása miatt van, mert ezekkel a problémákkal küszködő hajléktalan emberek egyre inkább a fiatal felnőtt korosztályt érintik leginkább.
Persze aki az utcára kerül, az már jó eséllyel szenved valamilyen pszichiátriai betegségben, ráadásul az utcai lét, az ezzel járó megnövekedett stresszhelyzet pedig csak rontanak a helyzeten.
Hogyan lehetne javítani a helyzeten?
Dr. Pálvölgyi Gabriella, a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei egyik vezetőjének tanulmánya szerint ahhoz, hogy a helyzet jobbá forduljon, és a hajléktalanok olyan egészségügyi ellátáshoz jussanak, ami ténylegesen segít nekik, és ők is szívesen igénybe vegyék azt, az egészségügyi intézményrendszer felkészítése szükséges. Amíg ez a rendszer felépül, megfelelő infrastruktúrával rendelkező lábadozóhelyekre, otthonok létrehozására van szükség, és az is fontos, hogy a hajléktalanellátó szervezetek egy közös, friss adatbázisból tudjanak dolgozni, elkerülve a felesleges vizsgálatokat. Szükség lenne olyan otthonokra, gyengélkedőkre, betegszobákra, ahol megkapják a megfelelő ápolást a még nem, illetve a már nem kórházi esetek.
A jelenlegi gáz helyzeten különböző civil szervezetek is próbálnak segíteni, mint például a Budapest Bike Mafia, vagy a Food Angels Hungary. Ők rendszeresen szerveznek adománygyűjtést, közös főzést szállókba, a legutóbbi ilyen programjukra pedig a Generali Alapítvány szűrőbusza is ellátogatott.
Bográcsozás is volt a rendezvényen
A Generali helyi eredményei azt mutatták, hogy a mindennapos stressz és az egészségtelen táplálkozás miatt a vércukor-tesztek több mint fele kiugróan magas értéket mutat. A szűrésen résztvevők kétharmadánál mértek magas vérnyomást és a magas koleszterin is minden második vizsgálatnál jellemző volt. A nem minden esetben megfelelő higiéniai körülmények eredményei a bőrgyógyászati vizsgálatokon is kiderülhettek.
"Szűréseink azt mutatják, hogy kevesen járnak rendszeresen egészségügyi szűrővizsgálatokra. Ezt a tendenciát igyekszünk orvosolni és ingyenes szűrési lehetőséget biztosítani többek között a hátrányos helyzetű településeken vagy akár a hajléktalanszállókon élők számára is” – mondta el Szalkay Katalin, a Generali a Biztonságért Alapítvány képviselője.
Fotók: Szalay Kriszta
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.