Az olvasottság nem publikus.
Hello90
Hello90!
  • Hello90
  • Munkanélküliség
  • Szex
  • LMBTQ
  • Játék
  • Videók
  • Politika
Facebook Tumblr Instagram
Ha csak ezt a beszélgetést hallottuk volna, mi is bezárnánk a kommunikáció szakot

Ha csak ezt a beszélgetést hallottuk volna, mi is bezárnánk a kommunikáció szakot

Hello90
Tetszik
0
2015. április 15. szerda, 11:54
  • Egy hónapja robbant a hír, hogy megszüntetik a kommunikáció szakot.
  • Sajtóhírek szerint ez azt jelentené, hogy az állam teljesen kiszállna a kommunikáció szakok finanszírozásából, csak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen indulna ingyenes "közszolgálati média szak".
  • A Média 2.0 blog beszélgetést szervezett a pesti Design Terminálba, hogy bebizonyítsa, a kommunikáció szakok igenis fontosak.

A kommunikációt a világ legnagyobb egyetemein és általában a nemzetközi közgondolkodásban tudománynak tekintik. Magyarországon mégis az egyetemi képzések páriája. Ezen a Média 2.0, a szak létjogosultságát bizonygató beszélgetése sem segített.

Én 2009-ben tudatosan mentem a kommunikáció szakra. Akkor biztos voltam benne, hogy később majd a médiában fogok dolgozni. Azzal is tisztában voltam, hogy a szak a világon semmire sem garancia, más területről is beeshetnék egy újság szerkesztőségébe vagy egy tévéstábba, de úgy voltam vele, hogy miért csinálnék mást, ha ez érdekel? Nem voltak nagy elvárásaim - Szabó Dániel

Kíváncsi voltam arra, mit mondanak erről a szakról és szakmáról azok, akik -  tőlem eltérően - egyetemen tanulták és tanítják az ilyesmit. Én azért nem mentem kommunikáció szakra, mert úgy éreztem, a gyakorlatban (blog és reklámügynökség) többet megtanulhatok - Németh Domonkos Tamás

dsc_0024.JPG

De büfészaknak egyikünk se gondolta. Fenntartásaink mögött inkább a magyar felsőoktatás lesújtó helyzete volt. Lehet szidni a bölcsészetet, a társadalomtudományokat, de legalább ugyanekkora gondok vannak más területeken is. A legtöbb természettudományos terület éppen ugyanannyira nem gyakorlatias, helyette elméletorientált.

De még így is nyilvánvaló, hogy a diploma előny a munkaerőpiacon, ezért egy felelős oktatáspolitikának egyik szakot sem szabad támadnia, sőt, támogatnia kellene, hogy minél többen tanulhassanak ingyenes képzésen.

Az egyetem a lexikális tudás mellett sok valódi dologra megtanítja az embert, kezdve a rendszerességgel, a határidők tartásával, vagy azzal hogyan kell kritikusan gondolkodni és kérdezni, de fontos élettapasztalat az egyetemi tanulmányi osztályokon rendszeresen kiosztott bürokratikus pofon is. Az órákon tudományos, és ismeretterjesztő témák merülnek fel, amelyek szélesítik az ember látókörét, nyitottabbá válik.

A büfészak-stigmát gyakorlatilag az összes bölcsészet- és társadalomtudományi szak megkapta már. Nem véletlen azonban, hogy a kormányzat a filozófia helyett éppen a kommunikáció szak bezárásán gondolkodott el. A közgondolkodásban - teljesen tévesen - a kommunikáció egyenlő a médiával, a médiamunkásokat pedig sokszor tartják kártékonynak.

Amiről a politika és a közvélemény is megfeledkezik, hogy ez a terület magatartástudomány is: az emberi viselkedés legalapvetőbb megnyilvánulása a kommunikáció. Nem véletlen, hogy a világ legnagyobb egyetemein (Sorbonne, Harvard, Cambridge, Columbia stb.) külön tanszékeken, sokszor az újságírástól teljesen függetlenül foglalkoznak vele.

Ezek a szempontok viszont csak érintőlegesen kerültek elő a Média 2.0 társaság, a kommunikáció szak létjogosultságáról szóló kerekasztal-beszélgetésén. Egy asztalhoz ültek a kommunikációs képzés hallgatói, oktatói és a szakma képviselői, hogy aztán az alkalom végére még minket is meggyőzzenek arról, hogy a kommunikáció szakot nemhogy be kéne zárni, de az emlékét is törölni kéne minden érintett agyából.

dsc_0014.JPG

Ezek az emberek - Mentes Endre, ACG Reklámügynökség ügyvezetője, a Magyarországi Kommunikációs Ügynökségek Szövetsége delegáltja, Nyírő Nóra, az OMD reklámügynökség account directora, Sámson Dorottya, a Profession.hu szakértője, Pintér Dániel Gergő, PR-menedzser doktorandusz-oktató, Horányi Özséb professor emeritus, Bajomi-Lázár Péter a Médiakutató főszerkesztője és Müllner András, az ELTE tanszékvezetője - egészen kiábrándító módon gyakorolták ezt a kommunikáció nevű dolgot: egész mondatok és egymásra reflektáló megszólalások helyett valami egészen mást kaptunk. A HR-es nem tudta elmondani, mennyit ér a szak a munkaerőpiacon, a tanár elmondta, hogy az egyetemen az elméletre kell hagyatkozni, és nem a gyakorlatra. Sőt, azon is sikerült összeveszniük, hogy a kormány tulajdonképpen be akarja-e zárni a kommunikáció szakot avagy sem, és kell-e egyáltalán aggódni.

Ellenben szó volt arról, hogy a Magyar Cégek nincsenek felkészülve a kreatív – nem europass – önéletrajzokra, hogy az egyetem a projektmunkákkal felkészít a munkára, hogy a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság államosította a médiakutatást, és hogy a Nobel-díjas Ulickaját kell olvasni, mert akkor nincs probléma. Hiába voltak jó meglátásai Bajomi Lázár Péternek, Müllner Andrásnak vagy éppen Horányi Özsébnek; a kommunikáció szak létjogosultságát csupán annyival tudták alátámasztani, hogy minden egyetemi diploma előnyt jelent, és hogy a bölcsészet- és társadalomtudományi szakok olyan soft skilleket adnak, amelyek segítik a munkavégzést.

Ez viszont kevés ahhoz, hogy megváltoztassák a közgondolkodást a kommunikáció szakról. A beszélgetés után bármelyik valamirevaló államtitkár rezzenéstelen arccal szüntetné meg azt.

Pedig bőven lett volna miről beszélni, mert a közgondolkodásban tényleg sok tévhit van a képzésről: a vállalatok igenis keresnek kommunikációs szakembereket, a piacon ez egy életképes diploma. Emiatt reméljük, hogy nem sok olyan beszélgetés lesz, mint a kedd esti. Ellenkező esetben a kommunikáció örökre áltudományként lesz kezelve itthon, és nem érjük utol a világot, ahol a "büfészak" megbélyegzés már több éve lekerült a képzésről.

Szöveg: Németh Domonkos Tamás, Szabó Dániel

Kép: Németh Domonkos

Hello90 • 2015. 04. 15.
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Hello90-et a Facebookon!

Hello90

Ajánlott bejegyzések:

  • Játékszabály a Nagykoalíció - a politikus kártyajátékhoz Játékszabály a Nagykoalíció - a politikus kártyajátékhoz
  • Magyar fiatalok is dolgoznak a világ jobbá tételén Oslóban Magyar fiatalok is dolgoznak a világ jobbá tételén Oslóban
  • Nem mindig volt meglepő, hogy egy lány is játszhat videójátékokkal Nem mindig volt meglepő, hogy egy lány is játszhat videójátékokkal
  • 20 izzasztó kérdés a kedvenc Nickelodeonos rajzfilmjeidről 20 izzasztó kérdés a kedvenc Nickelodeonos rajzfilmjeidről
  • Te szexelnél egy robottal? Te szexelnél egy robottal?

A bejegyzés trackback címe:

https://hello90.blog.hu/api/trackback/id/tr387369288

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

tumblr

Top 5

  1. Megvannak a vasárnapi zárva tartás újabb vesztesei: a diákok
  2. Kiáll egy cigány férfi a Kálvin térre 'ölelj meg' felirattal, Budapest válaszol
  3. 15 GIF, ami összefoglal mindent a szakdolgozatírásról
  4. Túl szigorúak voltak vele, ezért bérgyilkosokat küldött a szüleire
  5. Úgy manipulálnak a padokkal, hogy észre se vesszük

askfm.png

Ide írj nekünk: hellokilencven@gmail.com

Archívum

  • 2016 február (2)
  • 2015 december (3)
  • 2015 november (3)
  • 2015 október (5)
  • 2015 szeptember (6)
  • 2015 augusztus (15)
  • 2015 július (12)
  • 2015 június (9)
  • 2015 május (12)
  • 2015 április (19)
  • 2015 március (4)
  • Tovább...
süti beállítások módosítása
Dashboard