Már többször foglalkoztunk robotokkal a Hello90-en, főként abban az összefüggésben, hogy vajon elveszik-e majd a munkánkat a jövőben vagy sem. Egy ideje viszont már azon is sokan pörögnek, hogy a gépek nem csak a gyártósori helyünkre vagy az irodai székünkbe, hanem a hálószobánkba is befurakodhatnak. És ezt még élvezni is fogjuk.
Ugye mindenkinek megvan az a jelenet a Pusztító című filmből, amiben Sylvester Stallone és Sandra Bullock feltesznek egy headsetet, és máris egy virtuális valóságban szexelhetnek, anélkül, hogy egymáshoz érnének?
Ez szinte már meg is valósult az Oculus Rift nevű cuccal, ami pont ilyen világokat jelenít meg, és bár főként videójátékok terén próbálják hasznosítani, a pornóipar is egyből rácuppant: már készítenek is olyan filmeket, amikben az egyik színész bőrébe bújhatunk a szemüveg felrakása után.
A telefonunkra pedig már több olyan appot is letölthetünk, ami barát/barátnő szinten hivatott kommunikálni velünk, hasonlóan a Her című filmben látottakhoz.
A modern technika és az internet bekúszása a szexuális életünkbe egyre elfogadottabbá válik, elég csak a legegyszerűbb példára gondolni, hogy nem is annyira régen még cikinek számított az online társkeresés, és kevesen csinálták, ma már pedig mindenki a mobilján swipe-olva keresi a beteljesülést.
Azért nem holnap fogsz robottal ágyba bújni (ha akarsz egyáltalán ágyba bújni robottal)
Néha már most is komolyan felmerül, hogy valaki szexelni szeretne a komplex emóciókat is kifejezni tudó robotokkal, ezért a Pepper nevű új robot vásárlóival például szerződést íratnak alá arról, hogy azt nem szabad, nem arra készült. És bár már találhatunk direkt szexre épített, sután mozgó, creepy gépeket is, a legtöbben 10-15 év múlvára teszik a teljesen emberi mozgással és viselkedéssel megáldott robotok megjelenését.
Roxxxy, a TrueCompanion cég kezdetleges robotja amit még 2010 környékén készítettek (a jobboldali az!) / forrás: youtube
Persze akármennyire is embereknek néznek ki, lefeküdni velük ma még meglehetősen idegennek tűnhet. (akár úgy is, hogy a legtöbb mainstream pornófilmben annyira műnek tűnik az aktus, hogy azon sem lepődnénk meg, ha robotok csinálnák.) A Sky News olvasói közül például csak a férfiak 15, illetve a nők 2 százaléka vállalna be olyan partnert akinek áramkörök vannak a micsodáiba szerelve.
De mi lenne ha ez a robot álmaink partnerének a képében jelenne meg?
Laura Berman, a chicagói egyetem professzora szerint a jövő szexgépeinek kinézete teljesen dizájnolható lesz, és a saját igényeinkre programozható mesterséges intelligenciát fognak kapni. Néhányan már most javában fejlesztenek hasonló szoftvereket, ilyen például az I-Friend is, ami megérti az emberi nyelveket és beszédet, és importálható lesz mindenféle chatprogramba, majd később akár egy robot rendszerébe is. David Cheok, a projekt egyik vezetője emellett mobilokra egy olyan eszközt fejleszt, ami képes érzékelni a felhasználó szájának és nyelvének mozgását, és amivel telón keresztül smárolhatunk másokkal. Egy japán cég pedig az emberi bőr érintésével tökéletesen megegyező szilikon alkalmazásán dolgozik.
Azt sem nehéz elképzelni, hogy lennének olyan híres, körberajongott emberek, akik rengeteg pénzért cserébe eladnák külsejüket, hogy aztán az ezzel foglalkozó cégek annak mintájára készítsék el a robotokat. (Csak adott testrészekre koncentrálva ugyan, de ez már bevált módszer a szexjátékok iparában, a legújabb dili keretében meg Justin Bieber internetet bejárt péniszéből faragna dildót egy cég.)
Szintén Berman professzor az, aki a mostani fiatalabb korosztályok szexuális nyitottságával is érvel a robotszex jövőbeli elterjedése mellett. Ahogy a Wall Street Journalban megjelent írásában is utal rá, egyre nagyobb igény van arra, hogy az emberek ne csak az idejétmúlt hetero-homoszexuális párosban fejezhessék ki szexuális irányultságukat és érdeklődésüket, hanem a két pont közötti - ugyan még mindig címkéket használó -, de sokkal színesebb skálán. Egy brit fiatalokat célzó kutatásban már a megkérdezettek csupán fele jellemezte magát szigorúan heteróként, a többiek mind nyitottak voltak más kapcsolatokra is. És ha ez még nem lenne elég, számos jól dokumentált eset van az interneten arról, hogy a férfiak lényegében bármibe hajlandóak beledugni a farkukat, ha az pont passzol. Szóval ha a többiben nem is, az egyik nemben bízhatunk, hogy nem fog elzárkózni a robotszextől.
Mondjuk ez utóbbi probléma is lehet.
Egy világ, ami a férfi szexualitás körül forog
Sokan a prostitúció felől közelítik meg a gépek kérdését. Például néhány új-zélandi kutató szerint 2050-re rengeteg emberi prostituált helyét robotok fogják átvenni, így sokkal kevesebb sztori lesz fiatalkorú lányok és fiúk elhurcolásáról, majd szexmunkára kényszerítéséről, maga a szex pedig biztonságosabbá válik.
Vannak viszont, akik kifejezetten negatívnak tartják ezt a forgatókönyvet. Ilyen Dr. Kathleen Richardson is, a Kampány a Szexrobotok Ellen egyik támogatója, aki egy teljes tanulmányt szentelt a szexrobotok térnyerése és a prostitúció kapcsolatának.
A prostitúcióban a nő és a férfi kapcsolata sosem egyenlő, az egyik szereplő jóval kiszolgáltatottabb, és szerinte a gépek kifejlesztése csak ráerősítene erre az egyoldalúságra. Az pedig enyhén szólva nem lenne etikus, ha a technológiai fejlődést a társadalmi egyenlőtlenségek elmélyítésére használnánk.
Erre a véleményre kapcsolódott rá egy másik tanulmány is, mely szerint mivel az ember-robot kapcsolatban az egyik félnek (az embernek) teljes mértékű hatalma van a másik felett, és nincs szükség kölcsönös beleegyezésekre sem, ezért ki fog irtódni a kommunikáció, a tisztelet és az odafigyelés, ami amúgy a normális párkapcsolat és szex alapja kellene hogy legyen. Az emberek empátiája csökkenni fog, ez pedig a többi emberrel folytatott kapcsolataikra is kihatással lesz.
Ember <3 Robot
Azt a kampány ellenzői is elismerik, hogy a szexelő robotok kutatása tényleg egy elég heteronormatív állásból indult, főként férfiak számára szerettek volna nőként kinéző robotokat készíteni. De ennek egyáltalán nem kell így maradnia.
forrás: flickr / Rog01
David Levy, mesterséges intelligencia-megszállott, és a már említett I-Friend projekt másik vezetője szerint a technika pedig inkább segíteni fog a harmonikus szexuális élet létrehozásában, hiszen egyre többen vannak, akik nem tudnak megfelelő kapcsolatokat kialakítani, és ezt a lyukat tömhetné be egy szexrobot.
Olyan érv is van, ami szerint már most gyakran gépekkel szexelünk, ezek pedig a vibrátorok és egyéb játékok. Egy 2009-es kutatás szerint a férfiak és nők kb. fele használ ilyen dolgokat (sokuk kapcsolat alatt is), az USA-ban pedig 15 milliárd dollárt költenek el évente ezen a piacon.
Az sem biztos, hogy egyszerű tárgyakként tekintenénk a robotokra, amiket csak megdöngetünk mindenféle emóció nélkül amikor éppen kanosak vagyunk vagy bizsereg odalenn.
Kutatások azt is bizonyítják, hogy az agyunk ugyanúgy reagál a robotok bántalmazására, mint az emberekére. Empátiát érzünk irántuk. Ártatlanoknak tekintjük őket a vitás helyzetekben, mert úgy gondoljuk, mivel mi építettük őket, minden amit tesznek, az tőlünk származik, és önálló cselekvésre nem képesek. Páran egyenesen összetörünk, ha a szemünk láttára törnek össze egy robotot. Ez persze még nem jelenti azt, hogy szeretnénk intim helyzetbe kerülni velük, de az esélye megvan, mint ahogy annak is, hogy a nem olyan távoli jövőben lehetőségünk is lesz rá.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.