2005. április 23-án töltötték fel a YouTube legeslegelső videóját. Az azóta eltelt pontosan 10 évben a YouTube lett a világ egyik leglátogatottabb oldala, ami nemcsak videófogyasztási szokásainkat forradalmasította, de sztárok egy egészen újfajta generációját is kitermelte. Honnan jött az egész, hol van most és hová tart a világ legnagyobb videómegosztó portálja?
Ez volt a világ legelső YouTube videója, amin Jawed Karim, az oldal egyik alapítója elefántokról motyog a San Diego-i Állatkertben. Karim nem sokkal korábban, 2005 februárjában alapította az oldalt két társával, Chad Hurley-vel és Steve Chen-nel. Mindhárman a Paypal maffia tagjai. A videómegosztó elég gyorsan felfutott, kevesebb mint egy éven belül felvásárolta őket a Google 1.65 milliárd dollár értékű részvényért, mai árfolyamon átszámolva körülbelül 450 milliárd forintért, innentől pedig már nem volt megállás.
Azóta az oldal elképesztő méreteket öltött
- A YouTube a világ harmadik leglátogatottabb oldala, a Facebook után a második legnagyobb közösségi oldal.
- A videómegosztónak több mint egymilliárd felhasználója van, akik percenként 300 órányi videót töltenek fel.
- Az oldal a 18 és 29 évesek közt a legnépszerűbb, akiknek több mint 80%-a használja azt.
- A felhasználók átlagban 4.58 oldalt néznek meg és kb. 14 percig vannak az oldalon.
- Ezzel naponta több százmillió órányi videót néznek meg, és több milliárd megtekintést generálnak.
- Európában az oldal az összes letöltési sávszélesség egyötödét foglalja el, ami fontos tényező volt a netsemlegesség vita kirobbanásában.
Ezeket a számokat pedig nem csak a random macskás videók és a videóklippek megtekintései termelik. A vloggolás elterjedésével ugyanis olyan videókészítők lettek világhírű sztárok és milliók kedvencei, akik közben teljesen átdefiniálták a hagyományos celebség fogalmát.
YouTube szupersztárok
A svéd Felix Arvid Ulf Kjellberg-nek, másnéven PewDiePie-nak, a világ legnépszerűbb youtuberének például több mint 36 millió követője van, videóit pedig több mint 8 és félmilliárdszor (!) nézték meg. Pedig Felix formátuma egyszerű és semmi különleges nincs benne: leül a gépe elé és felveszi, ahogy számítógépes játékokkal játszik. Közben kiabál, káromkodik, néha böfög is. Pont mintha a haverunk lenne.
Nigahiga, eredeti nevén Ryan Higa csatornáján 14 millió követő van és 2 milliárd megtekintés, ezzel övé a 10. legnépszerűbb YouTube csatorna a világon. Ryan és haverjai legtöbbször vicces kisfilmeket csinálnak, kommentekre és olvasói levelekre reagálnak vagy csak beszélgetnek és hülyéskednek. Az őt eggyel megelőző Jenna Marbles csatornáját is nagyjából ennyien nézik. Jenna legtöbb feltöltése a hagyományos vlog-formátumot követi: 5-10 perces videók, ahol a kamerájával szemben ülve elmondja a véleményét arról, ami épp érdekli.
És éppen ez tűnik az egész lényegének. A legnépszerűbb YouTube csatornák legtöbbje olyan tartalmat állít elő látszólag nulla pénzből, amit úgy tűnik, akárki tudna, akinek van otthon egy kamerája és egy kis tehetsége. Ezt pedig sokkal hitelesebbnek ítéljük mint a TV és mozisztárok megcsinált, cenzúrázott és idegen világát. Ezután pedig nem meglepő, hogy a tizen-huszonéves amerikai fiatalok már több netes videót néznek hetente mint hagyományos TV-t. Ki gondolta volna, hogy egyszer milliók fogják a köznapit és átlagosat keresni?
És itthon
A fenti jellemzés a hazai YouTube sztárokra is igaznak tűnik. Sirius és Slowmo2, másnéven Gergely Viktor és Dusik Máté, a Pingvinharcos csatorna tulajdonosai majdnem 200 ezer feliratkozójukkal és több mint 30 millió megtekintésükkel Magyarország legsikeresebb youtuberei közé tartoznak. PewDiePie-hoz hasonlóan ők is csak unalomból és kedvtelésből kezdtek el videókat csinálni arról, hogy játszanak, azt pedig ők is fontosnak tartják, hogy "nem felépítettek".
"Elkezdjük a szobánkból és hiába fejlődik a technika, nincs rajtunk semmi nyomás, hogy mást csináljunk annál, amit szeretnénk."
Sőt, bár a nézettségükkel valószínűleg elég sok Blikk-celebet lenyomnának, elég meglepettnek tűntek, mikor megkérdeztem, miben különböznek egy hagyományos sztártól.
Hasonlóan válaszolt Viszkok Fruzsina is, aki a Breakfast at Fruh szépségvlogot vezeti.
"Én csak egy átlagos lány vagyok, aki megosztja a tapasztalatait videókon keresztül. Ugyanúgy suliba járok, drogériákban vásárolok mint a nézőim többsége, így bennem nem sztárt, celebet látnak - ami nem is vagyok - hanem egy tesót, barátnőt, akinek adnak a véleményére, mert könnyen tudnak velem azonosulni."
És bár a sminktanácsok elég különbözőnek tűnnek a videójátékoktól, a két formátum igazából elég hasonló: valamilyen fontosnak tartott és a mindennapokból ismert tevékenység, egy karakteres arc, erős személyiség és közvetlen, személyes kommentár. Fruzsi videói alatt lévő őszinteségáradatból persze jobban ki lehet venni, mi fogja meg az embereket az egészben.
És hogy lesz ebből pénz?
Mint minden közösségi oldal, a YouTube sem non-profitként működik. Főként a videók előtt és alatt megjelenő reklámokból van bevételük, amit 45:55 arányban osztanak meg a videó készítőjével. A feltöltők emellett sokszor kötnek megállapodásokat márkákkal, akiknek a termékeit a videókba építve reklámozzák. Persze ezt is úgy, mintha a haverod próbálna rávenni, hogy vegyél valami eszméletlen jó dolgot, amit ő pont tegnap próbált ki.
Egy új felmérés szerint a fiatalok 60 százaléka próbálna ki egy terméket, ha azt egy youtuber ajánlaná. Összepárosítva ezt a hatalmas nézettséggel, nem meglepő, hogy PewDiePie éves bevételeit nagyjából 7 millió dollárra, azaz kábé 2 milliárd forintra becsülik, egy másik milliárdos YouTube gamer, KSI pedig mostanában leginkább a Lamborghini-jéről szeret reppelni. Pedig továbbra sem csinálnak sokkal többet, mint hogy egy kamera előtt, önmagukat adva videójátékokkal játszanak, néha pedig megemlítik, hogy fizess elő valami gagyi startup szolgáltatásaira.
Ez az üzleti modell pedig itthon is egyre jobban terjed. Farkas Dániel, a YouTube sztárok menedzselésével foglalkozó Star Network divízió vezetője szerint egy YouTube-ra, youtuberekkel gyártott reklámmal nagyon jó eredményeket lehet elérni, ám ehhez az is szükséges, hogy a hirdetők felismerjék az oldalban rejlő lehetőségeket. Hivatalos blogjukon egyébként arról írnak, hogy egy és háromezer közti megtekintéssel lehet 1 dollár bevételt szerezni hagyományos YouTube reklámokkal itthon. Arról viszont nincs adat, hogy a márkákkal kötött megállapodásokkal mennyi pénzt lehet zsebelni.
Sirius és Szirmai Gergely az egyik magyar videójátéklánc YouTube reklámjában // forrás: youtube.com
Pingvinharcosék és Fruh is dolgozott már együtt cégekkel, de mindannyian leszögezik, hogy ebből nem lehet még itthon megélni, az egésszel csak összekötik a kellemeset a hasznossal. Ahogy Sirius és Slowmo2 mondja:
"Nem kell minden felületet eladni, nem kell mindent rátukmálni a nézőkre. Az ilyen üzletek etikai oldalát most alakítjuk ki, ezért érdemes nagyon odafigyelni, hogy a most fejlődő csatornákra ne hagyjunk valami élhetetlen, mindent kihasználó rendszert."
A vállukon pedig tényleg nagy a felelősség, hisz ami most a TV, az az Y és Z generációknak már nagy valószínűséggel a YouTube és társai lesznek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.