A Szigetre legtöbben leginkább azért mennek ki, hogy berúgva táncikáljanak szexi hollandokkal, az azonban nemcsak Gerendai mániája, hogy a fesztivál ennél sokkal többet nyújt. A Civil Szigeten és az EU sátrainál például egész héten kint vannak a szervezetek képviselői mindenféle infókkal és játékokkal. Mi a Hand szövetség standjánál jártunk, ahol az európai fejlesztési év jószolgálati nagykövetével, Senával és Bördős Évával, a szervezet képviselőjével beszélgettünk globális problémákról, migrációról és a zene erejéről.
Nagyjából 40 fok lehetett mikor megérkeztem az EU Meeting Pointhoz péntek délután és ez sajnos nem csak az arcomon látszott meg, hanem az emberek hiányán is. A leginkább az Irie Maffiából ismert Sena megjelenésével azért érkezett utánpótlás, köztük egy háromtagú tévéstáb és egy rövid körbevezetés után végre azt is megkérdezhettem:
Mégis mi az az Európai Fejlesztési Év és miért pont ő lett ennek a jószolgálati nagykövete idén?
A körülményekhez képest meglepően jókedvű Sena aztán elég őszintén válaszolt: az elején ő sem tudta mi ez, akkor jött vissza épp Ghánából, ahonnan édesapja származik, kapott egy e-mailt a felkéréssel meg egy infópakkal, de úgy érezte, ez egy olyan dolog, amit be kell vállalni, hátha van olyan dolog, amiben tud segíteni.
Bördős Éva, a Hand szövetség elnökségi tagja aztán pontosít: a fejlesztés európiai éve 1983 óta az első olyan európai év (mert hogy ilyen szokott lenni), aminek középpontjában az Unió határain kívüli globális problémák állnak, ami nem is meglepő, hisz
"az Európai Unió és a tagállamai együttesen a legnagyobb donornak számítanak a világon, tehát mi adjuk a legtöbb pénzt és támogatást a fejlődő országoknak. A fejlesztés európai éve keretében pedig különféle figyelemfelhívó programokat tartanak erről Európa szerte."
A standnál lévő kvízekből aztán néhány brutális adattal is szembesülhetett az ember:
- a világban naponta 18 ezer öt év alatti gyermek hal meg egyébként megelőzhető okokból,
- 57 millió általános iskolás korú gyermek marad ki a formális oktatásból és
- 1 milliárd ember számára nem adottak a legalapvetőbb köztisztasági feltételek sem, azaz több embernek van mobiltelefonja mint vécéje.
Bördős szerint a cél az, hogy
"a magyarok is tudják, milyen kihívásokkal küzdenek máshol, milyen az élet Európán kívül és felhívni arra a figyelmet, mi magunk mit tehetünk azért, hogy a világ fenntarthatóbb és egyenlőbb legyen."
Erre pedig tökéletes választás Sena, aki azon kívül, hogy az egyik legismertebb magyar zenész, első kézből is megtapasztalhatta azokat a kihívásokat, amikkel egy fejlődő ország küszködik. Ahogy elmondta, a Ghánát érintő problémákat "az emberek többsége meg sem tudja érteni, mert annyira nem része a világának, lásd a vezetékes víz vagy a szemételszállítás hiánya és az élelmezési problémák. Az alapoktól tud óriási különbség lenni."
Fotó: Molnár Zsolt
A figyelemfelkeltés azonban szerinte is elengedhetetlen, hogy észrevegyük:
"egy föld, egy világ, egy emberiség, hogy össze vagyunk akarva-akaratlanul is kapcsolva és egyszer a másik ember problémája lehet a tiéd is."
Persze zenészként eddig is volt lehetősége a figyelemfelhívásra. Ahogy elmondta:
"a szó iszonyatosan fontos és üzenetet mindig lehet zenében átadni, mégha nem is olyan szájbarágósan, hogy 'figyelj feeel, a világ problémáiraaa' [ezt énekelte - a szerk], és valahol én is egészen tudatosan mindig valamilyen üzenetet igyekszek a zenémbe belerakni."
Azt persze beismerte, túl sokan "nem foglalkoznak olyan kérdésekkel, ami nincs az orruk előtt. Ami pedig nem a te problémád, hogy például holnap miből fizetem ki a lakbért, azzal nehéz foglalkozni, mert mindenki el van foglalva a saját dolgával. Szerencsére vannak civilek, akik foglalkoznak ezzel."
Ahogy viszont Bördős később megjegyezte:
"nem igaz, hogy ezek a problémák nem érintenek minket, mert egy dominó-elv alapján működik az egész világ és ami Afrikában probléma, bár távolinak tűnik jelen pillanatban, egy idő után nálunk is probléma lesz. [...] Önmagában a migráció is egy ilyen jelenség, ami érint minket napjainkban, ha belegondolunk"
Erről Senát is megkérdeztem, aki korábban egy tüntetésen felszólalt a szerb-magyar határon épülő kerítés ellen és a Mandiner nagyinterjújában is kitért erre a kérdése, arra azonban nem számítottam, hogy milyen könnyedén és nyíltan fog beszélni. Mikor a két tábor közti kommunikációs problémákat említettem, azt mondta:
"Akarva-akaratlanul feljön ez a téma, és én is beszélgetek erről a férjemmel, gyakran ütközik is a véleményünk. Ez sokkal többrétegűbb probléma, mintsem hogy azt mondhatnánk, nyissuk ki a kapukat, mindenki jöjjön be. Egy ideális világban ez így működne, de nem egy ideális világban élünk."
A bevándorlást ahhoz hasonlította mint mikor váratlan vendég érkezik a házba és üres a kamra, az embernek pedig el kell döntenie, hogy előkapar egy kis lisztet, vizet, sót és élesztőt aztán kenyeret süt vagy azt mondja, hogy 'bocsi srácok, menjetek a szomszédba, mert nálam nincs semmi'.
A kerítésről viszont megvan a véleménye, és arról is, milyen kötelezettsége van az embereknek egy migráns felé:
"Falat ne állítsunk, mert a fal az semmiben nem segít. Mikor probléma van és jönnek hozzád segítséget kérni, akkor adni kell, mert ki tudja, hogy mikor lesz az, mikor neked lesz problémád és neked kell kérni ugyanezt. Bármikor történhet valami a világ bármelyik pontján és segíteni másnak alapvető emberi követelmény. Ehhez pedig az átlag embernek is ezt a gondolatmenetet kell mérlegelnie a fejében, hogy ebben ő hogy tud szerepet vállalni."
Fotó: Molnár Zsolt
A Hand szervezet szerint elég sokféleképp lehet segíteni a problémákon, csak néhány példájukat említve:
- olyan apró és egyértelmű dolgok mint a vízpazarlás csökkentése, a tudatos vásárlás, a szelektív szemétgyűjtés,
- az információátadás, hogy ezekre a dolgokra másoknak a figyelmét is felhívjuk,
- olyan szervezetek támogatása, akik a fejlődő országokban, terepen segítik az embereket,
- önkéntesként akár itthon, az egyik szervezetnél vagy nagyon elkötelezetteknél kint dolgozni.
Emellett pedig elmondták, a nemrég a fejlesztés európai évére létrehozott 99 lépés 1 egyenlőbb világért nevű Facebook-oldalukon nagyon sok információt és hírt osztanak meg, hogy jobban eljusson az emberekhez, milyen lehet egy fejlődő országban élni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.