Az olvasottság nem publikus.
Hello90
Hello90!
  • Hello90
  • Munkanélküliség
  • Szex
  • LMBTQ
  • Játék
  • Videók
  • Politika
Facebook Tumblr Instagram
Miközben Orbán meleg vicceken mereng, Európa egyik legkatolikusabb országa népszavazást tart az azonos neműek házasságról

Miközben Orbán meleg vicceken mereng, Európa egyik legkatolikusabb országa népszavazást tart az azonos neműek házasságról

susypeti
Tetszik
0
2015. május 22. péntek, 14:56

Írországban ma az emberek dönthetnek a melegházasságról. A világon elsőként ugyanis náluk legalizálhatják népszavazással az azonos neműek házasodását. Mindeközben a nyíltan meleg luxemburgi miniszterelnök, Xavier Bettel nemrég összeházasodott párjával, Izland és Belgium korábbi kormányfői pedig már coming-outoltak. Orbán ezzel ellentétben csak idegesen hebeg-habog és diszkrécióra szólít fel. Mármint a melegeket.

Írország ma lehet, hogy történelmet ír: a világon először náluk legalizálhatják népszavazással a melegházasságot. Az előzetes felmérések szerint az ország nagyjából 70%-a támogatja az azonos neműek házasságának intézményét, nagy részük fiatal. Az igennel szavazók viszont éppen ezért óvatosságra intenek és szoros versenyt jósolnak, mivel az idősebbek nagyobb arányban szoktak részt venni a szavazásokon.

Az Igen oldalán áll az ír miniszterelnök, Enda Kenny is, aki azt nyilatkozta:

"Nincs mitől félni, hogy a szeretet és az egyenlőség mellett adjuk le a voksunkat."

Tavaly ősszel fél évet jártam Írország legnagyobb egyetemére, ahol már akkor is folyamatosan téma volt a melegházasság. Az egész azonban kevésbé volt vita, mint inkább nagy egyetértésben kampányolás a kampuszon. A University College Dublin (UCD) hallgatóinak ugyanis 97%-a támogatja a referendumot.

Náluk a hallgatói önkormányzat például tegnap adott ki egy videót arról, hogy mindenki menjen és szavazzon igennel a kérdésben, az örök rivális Trinity College Dublin (TCD) Twittere pedig szivárványszínűre változott és a főépületükön hatalmas YES zászló díszeleg.

Így is lehet HÖK-özni

Az írországi egyetemeken nagyon sok társaság működik, amelyek különböző témák köré csoportosulnak, így természetesen LGBTQ+ Society-k is vannak, akik nagyon intenzíven kampányoltak a kampuszokon az Igen mellett. A kérdés azonban mindenkit megmozgatott, a UCD Tánc Társaság például országos egyetemi táncbajnokságot nyert a melegházasságnak dedikált előadásával.

Az Igen szavazók nagyon változatos körökből kerülnek ki. A világ egyik leghíresebb MMA harcosa, az ír Conor McGregor például Twitterén buzdított az egész csapatával együtt mindenkit a szavazásra. 

Myself and my team are urging everyone to please VOTE YES TO EQUALITY! Every human deserves equal rights #WeAreAllOne pic.twitter.com/PbyTXNHzKQ

— Conor McGregor (@TheNotoriousMMA) 2015. Május 19.

Vannak olyanok is, akik sokkal merészebben kampányoltak és az egyház szerepét is megemlítették a korábbi állapotokkal és a mostani szavazással kapcsolatban. Írország ugyanis Európa egyik legkatolikusabb és ezzel együtt az egyik legkonzervatívabb országa. Vagy az volt.

A 2011-es népszámlálás szerint az ország 85%-a katolikusnak vallja magát. Egy esetleges győzelem az Igen oldal számára tehát nem csak azt bizonyítaná, hogy az egyház befolyása visszaszorulóban van, de azt is, hogy a melegellenesség és a vallásosság nem jár feltétlen kéz a kézben, attól függetlenül, hogy a népszavazáson a legnagyobb ellenzéknek a katolikus, metodista és presbiteránus egyházfők számítanak Írországban.

A világ egy része már döntött az egyenlőségről

A világon jelenleg 17 országban legális a melegházasság: Argentína, Belgium, Brazília, Kanada, Dánia, Franciaország, Izland, Luxemburg, Hollandia, Új-Zéland, Norvégia, Portugália, Dél-Afrika, Spanyolország, Svédország, Egyesült Királyság és Urugay. Emellett Szlovéniában és Finnországban már megszavazták a törvényeket, de azok még nem léptek hatályba, az USA-ban pedig 36 államban házasodhatnak a melegek és leszbikusok.

Néhány kivételtől eltekintve minden ázsiai, közel-keleti és afrikai országban illegális a melegházasság.

A világon eddig három nyíltan meleg kormányfő volt: a 2013-ban visszavonult izlandi Jóhanna Sigurðardóttir és a tavaly ősszel leköszönt belga Elio Di Rupo mellett a luxemburgi Xavier Bettel, aki nemrég házasodott össze párjával és jelenleg az egyetlen nyíltan meleg kormányfő. Rajtuk kívül azonban sok LGBT ember foglal el valamilyen fontos hivatalt.

12084265864_eeb7c11f18_b.jpg

Elio Di Rupo és Xavier Bettel, két meleg kormányfő 2014-ben // forrás: Elio Di Rupo Flickr

Magyarország nem tudja, merre induljon, Orbán nem akar semerre

Itthon, ahogy Orbán Viktor legutóbb egy sajtótájékoztatón leszögezte, az alkotmány világos megkülönböztetést tesz házasság és egyéb együttélési formák között. 2012. január 1. óta az Alaptörvény a házasságot úgy határozza meg mint "férfi és nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösség", a meleg és leszbikus párok pedig csak bejegyzett élettársi kapcsolatot köthetnek.  A The Guardian brit napilap azonban Magyarországot ettől függetlenül nem sorolja azon országok közé (lásd ábra), ahol teljesen legális lenne a melegek akármilyen állam által elismert együttélése. 

Ezen megítélésen Orbán legutóbbi szereplése sem segített, aki az Index egyik újságírójának kérdésére másodpercekig kínosan hebegett-habogott, majd az ott rögtönzött válaszából kiderült, hogy a melegek a

"hagyományostól, a mi életfelfogásunktól eltérő életmódot folytató emberek",

akik biztonságban vannak, mert "békés, nyugodt, egyensúlyi állapot" áll fenn jelenleg az országban, ez azonban akármikor felbomolhat, ha

"akár mi erőteljesebb szabályokkal lépünk fel, akár a homoszexuálisok közössége kihívóbb magatartást tanúsít."

 

Az nem tiszta, hogy a miniszterelnök kiket ért "mi" alatt, ám úgy tűnik, Magyarországon még sokáig nem kerül napirendre a melegházasság legalizálásnak kérdése. Mert ugye ez mindannyiunk érdeke.

[EDIT: Korábban a cikkben az állt, hogy a világon elsőként tartanak népszavazást a melegházasságról. Ilyen azonban már volt Horvátországban, ami elbukott. Ezért a világon csak elsőként legalizálhatják népszavazással a melegházasságot Írországban.]

susypeti • 2015. 05. 22.
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Hello90-et a Facebookon!

Hello90

Ajánlott bejegyzések:

  • A videójátékok hoznák el a forradalmat az oktatásba? A videójátékok hoznák el a forradalmat az oktatásba?
  • Magyar fiatalok is dolgoznak a világ jobbá tételén Oslóban Magyar fiatalok is dolgoznak a világ jobbá tételén Oslóban
  • Te szexelnél egy robottal? Te szexelnél egy robottal?
  • „Nekem már nincsenek álmaim. Csak békében élni, ennyi” „Nekem már nincsenek álmaim. Csak békében élni, ennyi”
  • Olyan segélyeket oszt Magyarország, amikről soha nem is hallottunk még Olyan segélyeket oszt Magyarország, amikről soha nem is hallottunk még

A bejegyzés trackback címe:

https://hello90.blog.hu/api/trackback/id/tr487481872

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

tumblr

Top 5

  1. Megvannak a vasárnapi zárva tartás újabb vesztesei: a diákok
  2. Kiáll egy cigány férfi a Kálvin térre 'ölelj meg' felirattal, Budapest válaszol
  3. 15 GIF, ami összefoglal mindent a szakdolgozatírásról
  4. Túl szigorúak voltak vele, ezért bérgyilkosokat küldött a szüleire
  5. Úgy manipulálnak a padokkal, hogy észre se vesszük

askfm.png

Ide írj nekünk: hellokilencven@gmail.com

Archívum

  • 2016 február (2)
  • 2015 december (3)
  • 2015 november (3)
  • 2015 október (5)
  • 2015 szeptember (6)
  • 2015 augusztus (15)
  • 2015 július (12)
  • 2015 június (9)
  • 2015 május (12)
  • 2015 április (19)
  • 2015 március (4)
  • Tovább...
süti beállítások módosítása
Dashboard